Uwaga mieszkańcy Działdowa i okolic! W działdowskim wodociągu inspektorzy Sanepidu wykryli zanieczyszczenie bakteriami grupy coli oraz paciorkowcami kałowymi. Woda z kranu nie nadaje się do picia (nawet po przegotowaniu) oraz kąpieli.

Pod żadnym pozorem nie można z niej korzystać. Zalecamy zaopatrzyć się w duże ilości wody mineralnej, ponieważ nie wiadomo kiedy sytuacja wróci do normy. Przypominamy, że z działdowskiego wodociągu korzystają także mieszkańcy okolicznych miejscowości tj.: Malinowa, Wysokiej, Pierławek, Księżego Dworu, Komornik czy Rudolfowa.

Burmistrz Grzegorz Mrowiński poinformował, iż bakterie stwierdzono w próbce wody pobranej w studni wodomierzowej sprzedaży hurtowej przy ul. Księżodoworskiej. Aktualnie zostało pobranych 13 próbek wody w różnych częściach miasta i przyległych miejscowościach w celu potwierdzenia bądź wyeliminowania zanieczyszczenia mikrobiologicznego.

Władze miasta informują, iż zostały uruchomione kolejne punkty dystrybucji i poboru wody. Łącznie będzie udostępnionych 7 punktów:
1) w szpitalu przy ul. Leśnej 1, w garażu od strony lądowiska,
2) w szpitalu przy ul. Leśnej 1, przy kotłowni szpitalnej (kran zewnętrzny),
3) w mleczarni (Mlekovita), wjazd od strony ronda za sklepem Neonet (kran zewnętrzny),
4) w Centrum Kształcenia Ustawicznego przy Zespole Szkół nr 2 przy ul. Polnej 11A,
5) w Stacji Uzdatniania Wody przy ul. Hallera.

Dodatkowo napełniane są kolejne beczkowozy, które niebawem zostaną udostępnione na Placu Mickiewicza (parking przy ratuszu) oraz przy ul. Diamentowej (dawna ul. ZMS)

Dodatkowo doraźne punkty dystrybucji wody butelkowanej znajdować się będą w miejscowościach na terenie gminy wiejskiej Działdowo.

Działdowski Sanepid poinformował, iż woda nadaje się tylko i wyłącznie do spłukiwania w toalecie. Powiatowy Lekarz Weterynarii informuje, iż woda nie nadaje się również do pojenia zwierząt. Wody nie należy stosować do ich mycia, a także czyszczenia maszyn – np. dojarek. 

Z informacji do których dotarliśmy wynika, iż próbki wody do badań, które stwierdziły występowanie bakterii, pobrano już w środę, 16 sierpnia. 

Komunikat Powiatowego Lekarza Weterynarii w Działdowie:

Komunikat Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Działdowie:

Czym grozi zakażenie bakterią E.coli?
Wszystko zależy od rodzaju szczepu oraz ilości spożytych bakterii, a także układu odpornościowego chorego. Bakterie te są przede wszystkim niebezpieczne dla dzieci i osób starszych. Zwykle bakteria E.coli powoduje zatrucia pokarmowe, wywołujące takie objawy jak wymioty oraz ostre biegunki. Kiedy bakteria przedostanie się do układu moczowego może doprowadzić m.in. do zapalenia cewki moczowej, zapalenia pęcherza oraz do odmiedniczkowego zapalenia nerek. Dochodzi do tego jednak bardzo rzadko. Najczęstszymi objawami są zatrucia pokarmowe. 

Woda mineralna w ekspresowym tempie znika z półek sklepowych. Czytelnicy informują nas, iż w wielu miejscach została już wyprzedana. 

Tygodnik Działdowski

Szukasz skutecznej reklamy prasowej? Decydując się na reklamę w „Tygodniku Działdowskim" docierasz do mieszkańców powiatu działdowskiego, a także ościennych gmin.
ul. Długa 9 a, 06-500 Mława
23 654 38 32
redakcjad@tygodnik-dzialdowski.pl

Newsletter

Zapisz się i bądź na bieżąco!