Zdarzenia drogowe z udziałem zwierząt stanowią dość duży problem dla kierujących. Często nie wiedzą, co zrobić z leżącą na drodze lub poboczu zwierzyną i komu przekazać informację o zaistniałym zdarzeniu.

Każdy kierowca wjeżdżając w teren leśny powinien pamiętać o zachowaniu szczególnej ostrożności oraz zwracaniu uwagi na znaki ostrzegawcze o dzikiej zwierzynie. - Przede wszystkim powinniśmy zwolnić i uważnie obserwować drogę i jej otoczenie. Najczęściej do zdarzeń z udziałem leśnej zwierzyny dochodzi w nocy lub po zmroku, zdarza się jednak, że jadąc w ciągu dnia napotkamy na wbiegającą na drogę sarnę, lisa czy dzika – informuje st. sierż. Justyna Nowicka z KPP w Działdowie. - Gdy dojdzie do wypadku, nie pozostawiajmy potrąconego zwierzęcia samemu sobie. Zabezpieczmy miejsce takiego zdarzenia oraz wezwijmy policję – dodaje. W jaki sposób zabezpieczyć miejsce? Jeżeli zwierzę jest martwe, to należy usunąć je bezpośrednio z drogi, tak aby nie powodowało zagrożenia dla bezpieczeństwa innych uczestników ruchu drogowego. Kiedy nie mamy sił, aby to zrobić, należy je oznaczyć w sposób widoczny w dzień i w nocy. Po usunięciu zwierzęcia z drogi dalsze czynności należą do gminy, zobowiązanej do takich działań na swoim terenie na podstawie ustawy o samorządzie gminnym i o utrzymaniu czystości i porządku w gminach. 

 

Tygodnik Działdowski

Szukasz skutecznej reklamy prasowej? Decydując się na reklamę w „Tygodniku Działdowskim" docierasz do mieszkańców powiatu działdowskiego, a także ościennych gmin.
ul. Długa 9 a, 06-500 Mława
23 654 38 32
redakcjad@tygodnik-dzialdowski.pl

Newsletter

Zapisz się i bądź na bieżąco!