W sobotę, 29 lipca w Parku Honorowych Dawców Krwi odbył się działdowski piknik historyczny Tannenberg 1914. Najbardziej widowiskowym elementem imprezy była inscenizacja bitwy, którą obejrzało ponad tysiąc osób, jednak na mieszkańców czekało znacznie więcej atrakcji.

W programie pikniku znalazły się m.in. pokaz musztry, pokaz kawaleryjski, pokaz uzbrojenia i artyleryjski. Do Działdowa przyjechało ponad 100 rekonstruktorów z 13 grup rekonstrukcji historycznych, w tym jedna z Litwy. Na cmentarzu wojennym przy ulicy Grunwaldzkiej odmówiono modlitwę ekumeniczną w intencji żołnierzy poległych podczas działań wojennych z lat 1914-1918. Oprócz kapłanów ks. Mariana Filarskiego, ks. Mariana Ofiary, ks. Stanisława Kadzińskiego i ks. Waldemara Kurzawy, na cmentarzu obecni byli też rekonstruktorzy, burmistrz Grzegorz Mrowiński i dyrektor Interaktywnego Muzeum Państwa Krzyżackiego Patryk Kozłowski.

W parku HDK na mieszkańców czekały ciekawe stoiska. Każdy chociaż przez chwilę mógł poczuć atmosferę Europy drugiego dziesięciolecia XX wieku, a to za sprawą strojów i umundurowania, broni i innych rekwizytów w klimacie tamtych czasów.

Najbardziej widowiskowym elementem imprezy była jednak sama inscenizacja bitwy z 1914 roku, którą obejrzało ponad tysiąc osób. Później były jeszcze pamiątkowe zdjęcia z rekonstruktorami. 

- To pierwsza inscenizacja związana z działaniami wojennymi, a konkretnie z Tannenbergiem na Działdowszyczyźnie. Mam nadzieję, że będziemy to kontynuować, tym bardziej, że w przyszłym roku wypada setna rocznica zakończenia I wojny światowej i odzyskania przez Polskę niepodległości – powiedział burmistrz Grzegorz Mrowiński. - Już dziś przygotowujemy scenariusz przyszłorocznej imprezy. To, co zobaczyliśmy dziś, tak naprawdę jest namiastką tego, co zamierzamy zrobić za rok. Oczywiście nie będzie to już w parku, tylko gdzieś pod Działdowem. Już dziś chciałbym zaprosić mieszkańców na tę inscenizację – poinformował.

 Kliknij by zobaczyć galerię zdjęć

Tygodnik Działdowski

Szukasz skutecznej reklamy prasowej? Decydując się na reklamę w „Tygodniku Działdowskim" docierasz do mieszkańców powiatu działdowskiego, a także ościennych gmin.
ul. Długa 9 a, 06-500 Mława
23 654 38 32
redakcjad@tygodnik-dzialdowski.pl

Newsletter

Zapisz się i bądź na bieżąco!