Tygodnik Działdowski

Sobota, 22 lipca 2017

Aktualne i archiwalne numery naszego "Tygodnika" można kupić na portalu ePrasa.pl

Na reformie zyskają szkoły wiejskie

19.04.2017 10:46:08

O reformie oświaty oraz nowym pomyśle, jakim jest stworzenie żłobka miejskiego, rozmawiamy z Maciejem Sitarkiem, burmistrzem Lidzbarka.
* Niedawno przegłosowana została uchwała w sprawie nowej sieci szkół na terenie miasta i gminy Lidzbark. Czy zmiany były łatwe do przeprowadzenia?
Do podjęcia uchwały w sprawie nowej sieci szkół przygotowywaliśmy się przez kilka miesięcy. Odbyłem kilka spotkań z dyrektorami szkół, na których wspólnie analizowaliśmy możliwości oraz ich konsekwencje. Propozycji było kilka, od samego początku zależało mi jednak, i to nie tylko jako burmistrzowi, ale także jako rodzicowi, aby zmiany, które zaproponujemy kuratorowi oświaty, były jak najlepsze dla naszych dzieci. Koncepcja nowej sieci placówek w naszej gminie, którą przedstawiłem Radzie Miejskiej, została przyjęta pozytywnie. Pozytywnie zaopiniowały ją także związki zawodowe oraz kuratorium. 

* Proszę powiedzieć, jakie zmiany czekają uczniów od nowego roku szkolnego? 
Sytuacja w szkołach na terenie naszych sołectw zapowiada się następująco. Gimnazjum im. Pawła Nowakowskiego z siedzibą w Starym Dłutowie włączy się do 8-letniej Szkoły Podstawowej im. Henryka Sienkiewicza z klasami gimnazjalnymi z siedzibą w Starym Dłutowie. Gimnazjum zakończy działalność z dniem 31 sierpnia 2017 r. Szkoła Podstawowa w Bryńsku staje się 8-letnią Szkołą Podstawową. Szkoły Podstawowe w Kiełpinach i Słupie prowadzone przez Stowarzyszenia z dniem 1 września 2017 r. z mocy ustawy staną się 8-letnimi szkołami podstawowymi. Natomiast Niepubliczna Szkoła Podstawowa im. Wincentego Witosa w Wąpiersku prowadzona przez Stowarzyszenie Społeczno-Oświatowe „Przyszłość” po złożeniu stosownych dokumentów w Urzędzie Miasta i Gminy w Lidzbarku do 30 czerwca 2017 r. stanie się niepubliczna 8-letnią Szkołą Podstawową im. Wincentego Witosa w Wąpiersku. Dla 8-letnich szkół podstawowych w Starym Dłutowie, Bryńsku, Kiełpinach, Słupie oraz Wąpiersku zostaną zachowane dotychczasowe obwody. Reasumując, na terenie naszej gminy czekające nas zmiany nie będą tak bolesne jak w okolicznych miastach. 
Więcej w aktualnym wydaniu TD. 

autor: PP

Komentarze Internautów (0)dodaj komentarz

Na razie nikt nie skomentował tego artykułu, aby wziąć udział w dyskusji, należy dodać komentarz